Св. Атанасија (Октиси)

археолошко наоѓалиште во Македонија

За современата црква, видете Црква „Св. Атанасиј“

Св. Атанасија


Местоположба 41°13′57″N 20°36′25″E / 41.23250° СГШ; 20.60694° ИГД / 41.23250; 20.60694
Основни податоци
Место Октиси
Општина Струга
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Атанасијаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Октиси. Претставува средновековна црква и некропола. На западната страна од селото, во дворот на црквата Св. Атанасија има видливи темели ѕидани од кршен камен и варов малтер, а околу него гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 397, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069