Св. Антониј (Бигор Доленци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ова е статија за археолошкото наоѓалиште во Бигор Доленци, за истоимената селска црква видете тука

Св. Антонијархеолошко наоѓалиште во кичевското село Бигор Доленци. Претставува населба од бронзеното време. Се наоѓа во атарот на селото, југоисточно од црквата Св. Антониј, покрај патот Кичево-Македонски Брод, каде по површината на една бигорна тераса се среќаваат фрагменти од керамички садови и орудија од камен и коска.[1]

Св. Антониј
археолошко наоѓалиште
Св. Антониј is located in Македонија
Св. Антониј
Местоположба на Св. Антониј во Македонија
Местоположба 41°29′8″N 21°0′0″E / 41.48556° N; 21.00000° E / 41.48556; 21.00000Координати: 41°29′8″N 21°0′0″E / 41.48556° N; 21.00000° E / 41.48556; 21.00000
Основни податоци
Место Бигор Доленци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069