Сволјани (грчки: Αγία Σωτήρα, Агија Сотира; до 1927 г. Σβόλιανη, Сволјани[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 41 жител (2011).

Сволјани
Αγία Σωτήρα
Сволјани is located in Грција
Сволјани
Сволјани
Местоположба во областа
Сволјани во рамките на Горуша (општина)
Сволјани
Местоположба на Сволјани во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°12′N 21°12′E / 40.200° СГШ; 21.200° ИГД / 40.200; 21.200
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЖупан
Надм. вис.&10000000000000900000000900 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно41
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Svoliani -- Agia Sotira“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-13.

Надворешни врски уреди