Светска програма за храна

Светската програма за храна [б 1] (WFP) — гранка на Обединетите нации за помош на храна. Тоа е најголемата хуманитарна организација во светот,[1] најголемата фокусирана на гладот и сигурноста на храната,[2] и најголем снабдувач на училишни оброци. Основана е во 1961 година, со седиште е во Рим и има канцеларии во 80 земји. Од 2019 година, таа служела на 97 милиони луѓе во 88 земји, со најголема активност во 2012 година,[3] со две третини од своите активности спроведени во зоните на конфликти.[4]

Светска програма за храна
КратенкаWFP
Основана19 декември 1961; пред 62 години (1961-12-19)
ВидМеѓувладина организација, Регулаторно тело, Советодавен одбор
Правен статусАктивност
СедиштеРим, Италија
РаководителДејвид Брисли
Матична организацијаГенерално собрание на ООН
Мреж. местоwfp.org

Во прилог на итно олеснување на храната, WFP нуди техничка помош и помош за развој, како што се градење на капацитет за подготвеност и одговор на итни случаи, управување со синџири на снабдување и логистика, промовирање на програми за социјална безбедност и зајакнување на отпорноста кон климатските промени.[5] Агенцијата е исто така голем давател на директна парична помош и медицински материјали и обезбедува патнички услуги за хуманитарни работници.[1][6]

WFP е извршна членка на Групацијата за развој на Обединетите нации, конзорциум на субјекти на ООН што има за цел да ги исполни 17-те цели за одржлив развој (СДГ), со приоритет да се постигне СДГ 2 за „нула глад“ до 2030 година.[7]

Светската програма за храна била наградена со Нобелова награда за мир во 2020 година за нејзините напори да обезбеди помош во храна во области со конфликт и да спречи употреба на гладот како воено оружје и конфликт.[8]

Историја уреди

Светската програма за храна била основана во 1961 година[9] по Конференцијата на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО) во 1960 година, кога Џорџ Мекговерн, директор на Програмите за храна за мир на САД, предложил да се воспостави мултилатерална програма за помош на храна. WFP ги започнал своите први програми во 1963 година од страна на ФАО и Генералното собрание на Обединетите нации на тригодишна експериментална основа, поддржувајќи го населението Нубија на Вади Халфа во Судан. Во 1965 година, програмата била проширена на постојана основа.[10]

Позадина уреди

WFP работи низ широк спектар на цели за одржлив развој,[7] резултат на фактот дека недостигот од храна, глад и неисхранетост предизвикуваат лошо здравје, што последователно влијае на другите области на одржлив развој, како што се образованието, вработувањето и сиромаштијата (Цели на одржлив развој четири), Осум и еден соодветно).

Пандемијата КОВИД-19 во 2020 година и заклучувањето извршила значителен притисок врз земјоделското производство, ги нарушило глобалните вредности и синџирот на снабдување. Последователно, ова ги покренува прашањата за неисхранетост и несоодветно снабдување со храна до домаќинствата со најсиромашните од сите сериозно погодени.[11] Ова предизвикува „132 милиони повеќе луѓе да страдаат од недоволна храна во 2020 година“.[12]

Финансирање уреди

Операциите се финансираат од доброволни донации главно од владите во светот, а исто така и од корпорации и приватни дарители.[13] Во 2018 година, финансирањето било 7,2 милијарди американски долари, од кои најголеми дарители биле владата на САД (2,5 американски милијарди) и Европската Унија (1,1 милијарди). Придонесите на дарителите во голема мерка биле канализирани во кризи на глад на највисоко ниво, водени од конфликти, оставајќи помалку за решавање на итни случаи од понизок профил или за стратешка работа.[14]

Организација уреди

Водство и персонал уреди

 
Дејвид Бисли, извршен директор на Светската програма за храна

Со Светска програма за храна управува извршен одбор кој се состои од претставници од 36 земји-членки. Дејвид Бисли, претходно гувернер на американската држава Јужна Каролина, бил назначен за извршен директор во март 2017 година, заедно со генералниот секретар на ООН и генералниот директор на ФАО за петгодишен мандат. Тој е на чело на секретаријатот на СПП, чие седиште е во Рим. Европската Унија е постојан набудувач во Светската програма за храна и, како голем дарител, учествува во работата на нејзиниот извршен одбор.[15]

Во 2018 година, Светската програма за храна имала 17.000 вработени.[16]

Список на извршни директори уреди

Следи хронолошки список на оние кои служеле како извршни директори на Светската програма за храна:[17]

  1. Адеке Хендрик Боерма   Холандија ) (мај 1962 - декември 1967)
  2. Сушил К. Дев   Индија ) (јануари 1968 - август 1968) (в.д.)
  3. Франсизо Акино   Ел Салвадор ) (јули 1968 - мај 1976)
  4. Томас Ц.М. Робинсон   САД ) (мај 1976 година - јуни 1977 година дејствувајќи; јули 1977 година - септември 1977 година)
  5. Гарсон Н. Вогел   Канада ) (октомври 1977 година - април 1981 година)
  6. Бернардо де Азеведо Брито   Бразил ) (мај 1981 - февруари 1982 година)
  7. Хуан Фелипе Јиарт   Уругвај ) (февруари 1982 година - април 1982 година) (в.д.)
  8. Jamesејмс Инграм   Австралија ) (април 1982 - април 1992 година)
  9. Кетрин Бертини   САД ) (април 1992 година - април 2002 година)
  10. T.ејмс Т. Морис   САД ) (април 2002 година - април 2007 година)
  11. Osозет Ширан   САД ) (април 2007 година - април 2012 година)
  12. Ертарин братучед   САД ) (април 2012 година - април 2017 година)
  13. Дејвид Бисли   САД ) (април 2017 година - денес)

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „WFP: $6.8bn needed in six months to avert famine amid COVID-19“. www.aljazeera.com (англиски). Посетено на 2020-10-15.
  2. WFP. „Mission Statement“. WFP. Архивирано од изворникот на 17 December 2016. Посетено на 2 November 2013.
  3. „Overview“. www.wfp.org (англиски). Архивирано од изворникот на 3 October 2020. Посетено на 2020-10-10.
  4. Picheta, Rob. „World Food Programme was created as an experiment. It sent food to 97 million last year“. CNN. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 2020-10-09.
  5. „Country Capacity Strengthening | World Food Programme“. www.wfp.org. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 2020-10-10.
  6. Afp (2020-10-09). „World Food Programme | Five things to know about 2020 Nobel Peace Prize winner“. The Hindu (англиски). ISSN 0971-751X. Посетено на 2020-10-15.
  7. 7,0 7,1 „Zero Hunger“. World Food Program. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 10 October 2020.
  8. Specia, Megan; Stevis-Gridneff, Matina (2020-10-09). „World Food Program Awarded Nobel Peace Prize for Work During Pandemic“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Архивирано од изворникот на 11 October 2020. Посетено на 2020-10-10.
  9. „UN Food Programme – History“. World Food Program. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 9 October 2020.
  10. Elga Zalite. „World Food Programme – An Overview“ (PDF). Stanford University Library. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 October 2020. Посетено на 9 October 2020.
  11. Gulseven, Osman; Al Harmoodi, Fatima; Al Falasi, Majid; ALshomali, Ibrahim (2020). „How the COVID-19 Pandemic Will Affect the UN Sustainable Development Goals?“. SSRN Electronic Journal (англиски). doi:10.2139/ssrn.3592933. ISSN 1556-5068. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 9 October 2020.
  12. „UN/DESA Policy Brief #81: Impact of COVID-19 on SDG progress: a statistical perspective | Department of Economic and Social Affairs“. www.un.org (англиски). 2020-08-27. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 2020-09-24.
  13. „Funding and donors“. www.wfp.org. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 9 October 2020.
  14. „WFP – Year in review 2018“. publications.wfp.org. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 9 October 2020.
  15. „European Union“. Архивирано од изворникот на 10 June 2016. Посетено на 17 May 2016.
  16. „WFP – Year in review 2018“. publications.wfp.org. Архивирано од изворникот на 11 June 2019. Посетено на 9 October 2020.
  17. „Previous WFP Executive Directors“. World Food Programme. Архивирано од изворникот на 12 August 2019. Посетено на 16 April 2012.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.