Светослав Дјаков

Светослав Дјаков (роден на 31 мај 1984, во Горна Џумаја) — бугарски фудбалер, играч од средниот ред на Лудогорец и на бугарската репрезентација.

Бугарија Светослав Дјаков
Sv dyakov.jpg
Лични податоци
Роден на 31 мај 1984 (1984-05-31) (36 г.)
Роден во Горна Џумаја, Бугарија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Лудогорец Лудогорец
Број 18
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002-2008 Пирин Благоевград Пирин Благоевград 116 (7)
2008-2011 Локомотив Софија Локомотив Софија 79 (2)
2011- Лудогорец Лудогорец 110 (6)
Репрезентација
2012- Бугарија Бугарија 25 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16 јануари 2012

КариераУреди

Роден во Горна Џумаја (Благоевград), Дјаков ја започнал својата кариера во локалниот клуб Пирин.

Во 2011 преку Локомотив Софија дошол во Лудогорец, каде ги остварува најголемите успеси во својата кариера освјувајќи: четири првенствени титули, два Купа на Бугарија и два Суперкупа на Бугарија.

ТитулиУреди

  ЛудогорецУреди

Надворешни врскиУреди

ПорталиУреди