За други значења на поимот видете ја страницата за појаснување.

Свети Евстахиј (холандски: Sint Eustatius) или Свети Евстатиј или Статија[2] — остров во Карипското Море и јавно тело на Карипска Холандија.[3] Островот се наоѓа во Западните Инди, јужно од Девствените Острови, северозападно од Свети Кристофер и Невис и југоисточно од Саба. Главен град на Свети Евстахиј е Орањестад.

Свети Евстахиј
Sint Eustatius
Знаме Грб
Местоположба на Свети Евстахиј
Местоположба на Свети Евстахиј
Местоположба на Свети Евстахиј
Главен градОрањестад
17°29′N 62°59′W / 17.483° СГШ; 62.983° ЗГД / 17.483; -62.983
Најголем град Орањестад
Службен јазик холандски
Признаени регионални јазици англиски[1]
Уредување
 •  Гувернер Џералд Беркел
уставна монархија дел од Кралство Холандија 
Површина
 •  Вкупна 21 км2 
Население
 •  Попис 2006 3100 
 •  Густина 147.6 жит/км2 
Валута Американски долар (USD)
Часовен појас -4 (UTC-4)
Повик. бр. 599

Островот има површина од 21 км2 со население од 2.292 жители. Службен јазик на островот е холандскиот, а признаени се и папијаменто и англискиот. До 10 октомври 2010 г. островот бил дел од Холандските Антили, но со распадот на истите островот го добил новиот статус на јавно тело, што е нешто како специјална општина во рамките на Кралството.

Наречен е во чест на римскиот маченик Св. Евстатиј Плакида (I-II век).

Наводи

уреди
  1. English can be used in relations with the government
    „Invoeringswet openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba“ (холандски). wetten.nl. Посетено на 2011-01-01.
  2. Tuchman, Barbara W. The First Salute: A View of the American Revolution New York:Ballantine Books, 1988.
  3. (холандски) „Wet openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba
    (Law on the public bodies of Bonaire, Saint Eustatius and Saba)“
    . Dutch Government. Посетено на 14 October 2010.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди