Саба е остров во Карипското Море и јавно тело на Кралството Холандија. Лежи на 26 км северозападно од Свети Евстахиј, со кого ги сочинуваат Малите Антили. Има површина од 13 км2 и, всушност, е врв на изгаснатиот вулкан Маунт Синери. Бил населен од Холанѓаните во 1632 година, но неговата непристапност и острина му оневозможиле да стане економски важен и често бил седиште на пиратите. Најважна стопанска гранка е туризмот.[2]

Саба
Saba
Знаме
Гесло"Remis Velisque" (латински)
Химна"Saba you rise from the ocean"
Местоположба на Саба
Главен град
(и најголем)
Ботом
17°38′N 63°14′W / 17.633° СГШ; 63.233° ЗГД / 17.633; -63.233
Службен јазик холандски
Признаени регионални јазици англиски[1]
Уредување
 •  Гувернер Џонатан Џонсон
уставна монархија дел од Кралство Холандија 
Површина
 •  Вкупна 13 км2 
Население
 •  Попис 2010 2,000 
Валута Американски долар (USD)
Часовен појас -4 (UTC-4)
Повик. бр. 599

Наводи

уреди
  1. Англискиот може да се користи при коминикација со владата.
    „Invoeringswet openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba“ (холандски). wetten.nl. Посетено на 2011-01-01.
  2. Британика Еницклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, книга 8, стр. 141

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди