Сатурн (маглина)

планетарна маглина во соѕвездието Водолија

Сатурн (NGC 7009 или Колдвел 55) — планетарна маглина во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Сатурн
{{{опис}}}
Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 4 м 10,8 с
Деклинација -11° 21' 47""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,3
Физички податоци
Привидни димензии 0,58' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 септември 1782
Други ознаки PK 37-34.1, CS=11.5, Saturn nebula

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7009 се споменува и како PK 37-34.1, CS=11.5, Saturn nebula.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 7 септември 1782 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, маглината Сатурн е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,3 m.[2] маглината Сатурн има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,58'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 4 с 10,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -11° 21' 47"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на маглината Сатурн е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 300; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5779. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 791.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди