Сант Арканџело Тримонте

Сант Арканџело Тримонтеопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Сант Арканџело Тримонте
општина
Sant'Arcangelo Trimonte
Административна зграда во Сант Арканџело Тримонте
Административна зграда во Сант Арканџело Тримонте
ЗемјаИталија
РегионКампанија
Покраинабеневенто
Површина
 • Вкупна9,8 км2 (38 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно640
 • Густина6,5/км2 (17/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија