Санто Стефано дел Соле

Санто Стефано дел Солеопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.

Санто Стефано дел Соле
Санто Стефано дел Соле
општина
Comune di Santo Stefano del Sole
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна10 км2 (4 ми2)
Население
 • Вкупно1.936
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83050
Повик. бр.0825
Мреж. местоhttp://santostefanodelsole.asmenet.it