Кориентес (покраина)

Кориентес (шпански: Corrientes) е една од 24 покраини на Аргентина сместена во северниот дел на регионот Месопотамија. Се граничи со: Парагвај, бразилската покраина Мисионес, Уругвај, Ентре Риос, Санта Фе и Чако.

Кориентес
Bandera de la Provincia de Corrientes.svg
Главен град Кориентес
Површина 88,199 km²
Население 930,991 (2001)
Густина 10.6/km²
Гувернер Артуро Коломби
Демоним кориентинец (correntino)
ISO 3166-2 AR-W
Provincia de Corrientes, Argentina.png


Административна поделбаУреди

Покраината има 25 департмани (departamentos):

Надворешни врскиУреди

ПоврзаноУреди