Отвори го главното мени

Санта Круз (покраина)

Санта Круз (шпански: Santa Cruz) е покраина во Аргентина, сместена во јужниот дел на земјата во Патагонија. Се граничи со покраината Чубут на север, и Чиле на запад и југ. На исток се грнаичи со Атлантикот.

Санта круз
Flag of Santa Cruz province in Argentina.gif


Грб

Главен град Рио Галегос
Површина 293,993 km²
Население 196,958 (2001)
Густина 0.81/km²
Гувернер Др. Даниел Пералта
Демоним Сантакрузец (Santacruceño)
ISO 3166-2 AR-Z
Provincia de Santa Cruz, Argentina.png


Географија и климаУреди

Јужниот дел од покраината се наоѓа во студениот појас и има изобилство на глечери.

Просечната температура изнесува 13 °C во лето и 3° во зима, со падови до -25°. Дождови има само до 200 мм годишно.

Реки кои течат во оваа област се Десеадо, Санта Круз, Галегос, Којле, Чико и Пинтурас.

ЕкономијаУреди

Најпозната гранка на индустријата е петролејството со годишно производство од 4,5 милиони м3]] нафта и 3 милиони м3 гас, најмногу во рафинериите Пико Трункадо, „Кањадон Секо“ и „Серо Редондо“.

Се копа и јаглен (во „Рио Турбио“) со околу еден милион м3 годишно. Има и рудници на злато („Серо Вангардија“), глина, гипс, сол и др.

Административна поделбаУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди