Рупи


Местоположба 41°50′4″N 21°46′45″E / 41.83444° СГШ; 21.77917° ИГД / 41.83444; 21.77917
Основни податоци
Место Кумарино
Општина Велес
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Рупиархеолошко наоѓалиште во велешкото село Кумарино. Претставува некропола од доцноантичко време. Северно од селото, на блага падина се среќаваат камени плочи од гробни конструкции. Некрополата е откриена при изградбата на железничката пруга Велес-Штип.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 78. ISBN 9989649286.