Руанда (самонар. кињаруанда), е еден од двата стандардизирани форми на руандско-рундискиот јазик. Јазикот го зборуваат околу 12 милиони луѓе во Руанда, каде е и службен јазик. Покрај во Руанда, јазикот се зборува и во некои делови на Уганда и ДР Конго.[1] Јазикот е [тонски јазик|тонски].

Руанда
Ikinyarwanda, (O)Runyarwanda
Застапен воРуанда, Уганда, ДР Конго
Говорници7.5 милиони[1]  
Јазично семејство
Статус
Службен воРуанда
Јазични кодови
ISO 639-1rw
ISO 639-2kin
ISO 639-3kin

АзбукаУреди

A a B b C c Cy cy D d E e F f G g H h I i
J j Jy jy K k L l M m N n Nk nk Nt nt Ny ny O o
P p R r S s Sh sh T t U u V v W w Y y Z z

ПримериУреди

Руандски и македонски зборови и изрази
Yego да
Oya не
Uvuga icyongereza? Дали зборуваш англиски?
Bite? Како е?
Mwaramutse здраво, добро утро
Amata млеко
Ejo вчера
Ejo hazaza утре
Nzaza ejo Ќе дојдам утре.
Ubu сега
Ubufaransa Франција
Ubwongereza England
Amerika Америка
Ubudage Германија
Ububirigi Белгија

БелешкиУреди

  1. 1,0 1,1 Ethnologue, 15th ed.

Користена литератураУреди

  • Gordon, Raymond G., Jr. (ed.) (2005). Ethnologue: Languages of the World (15th ed. издание). Dallas: SIL. http://www.ethnologue.com/. 
  • Habumuremyi, Emmanuel et al. (2006). IRIZA-STARTER 2006: The 1st Kinyarwanda-English and English-Kinyarwanda Dictionary. Kigali: Rural ICT-Net. 
  • Jouannet, Francis (ed.) (1983) (на French). Le Kinyarwanda, langue bantu du Rwanda. Paris: SELAF. 
  • Kimenyi, Alexandre (1980). A Relational Grammar of Kinyarwanda. University of California Press. 

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди