Родни Страсер

Родни Страсер (роден на 30 март 1990) — фудбалер, кој игра на позиција среден ред и во моментот е член на екипата на ФК Лече, на позајмица од Милан.

Родни Страсер
Лични податоци
Полно име Родни Страсер
Роден на 30 март 1990 (1990-03-30) (32 г.)
Роден во Фритаун, Сиера Леоне
Висина &100000000000001810000001,81 м[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Жил Висенте (позајмица од ФК Џенова)
Број 26
Младинска кариера
2006–2007 ФК Калон
2007–2010 ФК Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2013 ФК Милан 6 (1)
2011–2012ФК Лече (позајмица) 12 (1)
2013ФК Парма (позајмица) 2 (0)
2013– ФК Џенова 0 (0)
2013–2014ФК Реџина (позајмица) 22 (0)
2015ФК Ливорно (позајмица) 2 (0)
2015–2016ФК Лупа Кастели Романи (позајмица) 5 (0)
2016ФК Загреб (позајмица) 12 (0)
2016–ФК Жил Висенте (позајмица) 1 (0)
Репрезентација
2010– Сиера Леоне 10 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 14
46, 28 август 2016 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 октомври 2013

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди