Ридерсхаузен

Ридерсхаузен (германски: Rüdershausen) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ридерсхаузен
Католичката црква „Св. Андреј“ во Ридерсхаузен
Католичката црква „Св. Андреј“ во Ридерсхаузен
Грб на Ридерсхаузен
Ридерсхаузен is located in Германија
Ридерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Анегрет Ланге (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,68 км2
Надм. височина 153 м
Население 799 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05529
Местоположба на Ридерсхаузен во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°35′N 10°16′E / 51.583° N; 10.267° E / 51.583; 10.267Координати: 51°35′N 10°16′E / 51.583° N; 10.267° E / 51.583; 10.267

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди