Регниц (германски: Rögnitz) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Регниц
Регниц во рамките на Германија
Регниц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гадебуш
Градоначалник Герхард Вилк
Основни податоци
Површина 11,42 км2
Надм. височина 51 м
Население 199 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19205
Повик. бр. 038853
Портал www.gadebusch.de
Местоположба на Регниц во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°37′N 11°01′E / 53.617° СГШ; 11.017° ИГД / 53.617; 11.017

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)