Ребке (германски: Räbke) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ребке
Лутеранската црква во Ребке
Лутеранската црква во Ребке
Лутеранската црква во Ребке
Грб на Ребке
Ребке во рамките на Германија
Ребке
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Норд-Елм
Градоначалник Рајнер Ангерштајн
Основни податоци
Површина 11,35 км2
Надм. височина 134 м
Население 724 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38375
Повик. бр. 05355
Портал www.raebke.de
Местоположба на Ребке во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°12′0″N 10°53′0″E / 52.20000° СГШ; 10.88333° ИГД / 52.20000; 10.88333

Географија

уреди

Селото се наоѓа северно од ридскиот масив Елм на реката Шунтер.

Историја

уреди

Селото било првпат споменато како „Ридепе“ (Ridepe) во декрет од 1205 година. Од XVI век било познато по своите фабрики за хартија, кои биле користени од Хелмштетскиот универзитет.

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди