Раменска Тумба

археолошко наоѓалиште во селото Рамна, Македонија
Раменска Тумба
археолошко наоѓалиште
Раменска Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Раменска Тумба
Раменска Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′23″N 21°11′8″E / 41.08972° СГШ; 21.18556° ИГД / 41.08972; 21.18556Координати: 41°5′23″N 21°11′8″E / 41.08972° СГШ; 21.18556° ИГД / 41.08972; 21.18556
Основни податоци
Име Раменска Тумба
Место Рамна
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Раменска Тумба — археолошки локалитет во битолското село Рамна. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа на 2 km југозападно од селото, во Цапарско Поле, каде при заштитните археолошки ископувања во 1966 година била откриена старохристијанска базилика. Базиликата е трикорабна, со нартекс и два анекса на јужната и еден на северната страна. Подот бил поплочен со тули.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069