Раменска Грмада

археолошко наоѓалиште во селото Рамна, Македонија
Раменска Грмада
археолошко наоѓалиште
Раменска Грмада is located in Македонија
Раменска Грмада
Местоположба на Раменска Грмада во Македонија
Местоположба 41°5′23″N 21°11′8″E / 41.08972° N; 21.18556° E / 41.08972; 21.18556Координати: 41°5′23″N 21°11′8″E / 41.08972° N; 21.18556° E / 41.08972; 21.18556
Основни податоци
Име Раменска Грмада
Место Рамна
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“

Раменска Грмадаархеолошко наоѓалиште во битолското село Рамна. Претставува депо на монети од средниот век од византиоско време. Со рилањето на земјата за овоштарник на стопанството „Овоштар“ од селото Кажани во 1967 година било откриено богато депо на чанковидни монети, кое брои 9.190 примероци, во кое се застапени следните владетели: Мануил I Комнин, Андроник I Комнин, Исак II Ангел и Алексиј III Ангел. Наоѓалиштето се наоѓа во централниот дел од северната половина на Цапарско Поле. На површината на нивите се гледаат остатоци од помала населба. Монетите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069