Радјард Киплинг

Радјард Киплинг (Бомбај, 30 декември 1865 - Лондон, 18 јануари 1936), англиски писател. Извонредно ја познаваше таинствена Индија и пишуваше книги за деца со тематика од живописниот свет и природата воопшто.

Радјард Киплинг
Rudyard Kipling
портрет на Рајдјард Киплинг насликан од Е.О. Хопе (1912)
Роден/аЈозеф Рајдјард Киплинг
30 декември 1865(1865-12-30)
Бомбај, Индија
Починат/а18 јануари 1936(1936-01-18) (возр. 70)
Лондон, Англија
Занимањераскажувач, романописец, поет, новинар
НационалностБританец
Жанркус расказ, роман, литература за деца, поезија, патопис, научна фантазија
Значајни делаКнига за џунглата
Вистински приказни
Ким
"Ако—
Значајни наградиНобелова награда за литература
1907
Киплинг покрај своето биро, 1899 година. Портрет од неговиот братучед, Сер Филип Бурн-Џонс

Негови најпознати дела се „Вистински приказни“, „Книга за џунглата“, „Ким“ и „Храбрите капетани“.

Во 1907 година ја доби Нобеловата награда за литература.