Радомир Антиќ (српски: Радомир Антић) [1][2] ( роден 22 ноември 1948 година - 6 април 2020 година) бил српски професионален фудбалски тренер и фудбалер .

Радомир Антиќ
Антиќ во 2009 година
Лични податоци
Роден на 22 ноември 1948(1948-11-22)
Роден во Житиште, Србија, СФР Југославија
Починал на 6 април 2020(2020-04-06) (возр. 71)
Починал во Мадрид, Шпанија
Позиција дефанзивец
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1967–1970 Слобода Ужице
1970–1977 Партизан 181 (9)
1977–1978 Фенербахче 28 (2)
1978–1980 Реал Сарагоса 58 (7)
1980–1984 Лутон Таун 100 (9)
Вкупно 367 (27)
Репрезентација
1973 Југославија 1 (0)
Тренер на екипи
1988–1990 Реал Сарагоса
1991–1992 Реал Мадрид
1992–1995 Реал Овиедо
1995–1998 ФК Атлетико Мадрид
1999 ФК Атлетико Мадрид
2000 ФК Атлетико Мадрид
2000–2001 Реал Овиедо
2003 Барселона
2004 Селта Виго
2008–2010 Србија
2012–2013 Шандонг Лунен
2015 Хебеј Чајна Форчун
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

После 17-годишната играчка кариера како дефанзивец, повеќето од кои ги поминал играјќи во Партизан, со кого ја освоил Југословенската Прва лига, Антиќ ја продолжил кариерата како тренер.

Тој бил еден од само двајцата тренери во историјата кои успеале да ги водат Барселона и Реал Мадрид, долгогодишните огорчени соперници (другиот е Енрике Фернандес Виола ). Со Атлетико Мадрид, Антиќ ја освоил двојната круна, освојувајќи ги Ла Лига и Копа дел Реј во сезоната 1995-96 година. Тој е единствениот тренер што ги има тренирано Барселона, Реал Мадрид и Атлетико Мадрид.[3]

Играчка кариера уреди

Наводи уреди

  1. „rȃd1. Hrvatski jezični portal (српскохрватски). Посетено на 2018-03-17. Rȁdomīr
  2. „Àntūn“. Hrvatski jezični portal (српскохрватски). Посетено на 2018-03-17. Ántić
  3. Church, Ben. „Radomir Antic, the only man to coach Barcelona, Real Madrid and Atletico Madrid, has died“. CNN. Посетено на 2020-04-07.