Такна е најјужниот регион во Перу. Главен град на регионот е Такна. Името на регионот потекнува од кечуанскиот јазик, однсоно taka („удира“) и na („нешто да правиш“), што во слободен превод значи „место за удирање“. Овој израз се однесува на кечуанското освојување на Ајмарите. За време на Тихоокеанската војна, регионот бил окупиран од Чиле, но истиот бил вратен под перуанска контрола во 1929 и денес се смета за најпатриотска област во Перу.

Такна
Tacna
регион
Местоположба во Перу.
Местоположба во Перу.
ДржаваПеру
Поделба4 покраини и 26 окрузи
Главен градТакна
Управа
 • ПретседателТито Чокано
Површина
 • Вкупна16.075,89 км2 (620,694 ми2)
Надм. вис.(гл. град)&10000000000000562000000562 м
Најг. вис.&100000000000034150000003.415 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (попис од)
 • Вкупно274.496
 • Густина0,17/км2 (0,44/ми2)
UBIGEO23
Повикувачки број052
ISO 3166PE-TAC
Главни ресурсипамук, бакар.
Индекс на сиромаштија32.8%
Процент од БНП на Перу1.7%
Мреж. местоwww.regiontacna.gob.pe

Административна поделба

уреди

Регионот е поделен на четири покраини:

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди