Мокегва (Moquegua) е регион во Перу. Регионот се наоѓа во јужниот дел од земјата, има излез на море и пристап до планинските предели на државата. Името на регионот е од кечуанско потекло и значи „мирно место“. Главен град на регионот е градот Мокегва.

Мокегва
Moquegua
регион
Река Мокегва
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба3 покраини и 20 окрузи
Најголем градИло
Главен градМокегва
Управа
 • ПретседателМарија Кристала Константинидес
Површина
 • Вкупна15.733,97 км2 (607,492 ми2)
Најг. вис.&100000000000037560000003.756 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2004 проц.)
 • Вкупно163.757
 • Густина0,10/км2 (0,27/ми2)
UBIGEO18
Повикувачки број053
ISO 3166PE-MOQ
Главни ресурсибакал, маслинка и авокадо.
Индекс на сиромаштија29.6%
Процент од БНП на Перу1.43%
Мреж. местоwww.regionmoquegua.gob.pe

Административна поделба

уреди

Регионот е поделен на три покраини и 20 окрузи. Покраините и главните градови се:

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди