Пројслиц (германски: Preußlitz) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бернбург.

Пројслиц
Градски дел во Бернбург
Пројслиц
Пројслиц
Пројслиц
Пројслиц во рамките на Германија
Пројслиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Бернбург
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 67 м
Население 756  (31 декември 2006)
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 034722
Местоположбата на Пројслиц во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Пројслиц во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Пројслиц во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°43′59″N 11°49′0″E / 51.73306° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.73306; 11.81667