Просечник (Жилче)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Просечник


Местоположба 42°02′4″N 21°03′36″E / 42.03444° СГШ; 21.06000° ИГД / 42.03444; 21.06000
Основни податоци
Место Жилче
Општина Јегуновце
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Просечникнаселба од римското време во тетовското село Жилче. Наоѓалиштето лежи од десната страна на патот што води за селото Лешок. По површината на нивите се наоѓа множество [рагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и изградбата на 110 kV ДВ "ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“ (PDF). МЕПСО. Посетено на 2010-10-28.[мртва врска]