Продан (Голо Брдо)

село во Либражд/Голо Брдо, Албанија

Продан (албански: Prodan) — село во општината Либражд на Елбасанската област, источна Албанија.

Продан
Prodan
село
Продан is located in Албанија
Продан
Продан
Координати: 41°21′48″N 20°21′30″E / 41.36333° СГШ; 20.35833° ИГД / 41.36333; 20.35833Координати: 41°21′48″N 20°21′30″E / 41.36333° СГШ; 20.35833° ИГД / 41.36333; 20.35833
Земја Албанија
ОбластЕлбасан
ОпштинаЛибражд
Општ. един.Стеблево
Надм. вис.&100000000000010300000001.030 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LB

ГеографијаУреди

Селото понекогаш се вклучува во областа Голо Брдо. Лежи во планински предел, на извесно растојание јужно од Мало Окштун, во долината на Проданска Река која на север се среќава со реката Врба и заедно се влеваат во Окштунска Река. Над спротивната падина се издига возвишението Пилог (1,135 м).[1]

ИсторијаУреди

Сè до 2015 г. селото било во состав на Општина Стеблево.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Пилог (834278) — GeoNames