Либражд (албански: Librazhd) — град во Албанија. Насечението на градот изнесува 11.027. Toj е најблискиот град до националниот парк Шебеник-Јабланица.

Либражд
Град-Општина
Панорамски поглед кон Либражд
Панорамски поглед кон Либражд
Либражд is located in Албанија
Либражд
Либражд
Координати: 39°40′N 20°11′E / 39.667° СГШ; 20.183° ИГД / 39.667; 20.183
Држава Албанија
ОбластЕлбасан
Надм. вис.&10000000000000249000000249 м
Население (2001)
 • Вкупно11,027
Час. појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Надворешни врски

уреди