Елена (кралица на Романија)

(Пренасочено од Принцеза Елена (Грција))

Принцеза Елена (грчки: Πριγκίπισσα Ελένη της Ελλάδας και Δανίας, 2 мај 1896 во Атина28 ноември 1982 во Лозана) била принцеза на Грција и Данска и кралица на Романија, како втора сопруга на романскиот крал Карол II. Од бракот со романскиот крал, елена добила син, идниот Михаил I.

Кралица Елена
Кралица на Романија
Queen Helen of Romania.jpg
СопружникКарол II
ДецаМихаел I
ТаткоКонстантин I
МајкаПринцеза Софија

Таа била најголемата ќерка на грчкиот крал Константин I и германската принцеза Софија. Таа е сестра на трите грчки кралеви: Александар, Георги II и Павле.