Постојна

општина во Словенија

Постојна (словенечки: Postojna; германски: Adelsberg; италијански: Postumia) — град во Општина Постојна, 35 километри од Трст, во југозападна Словенија. Градот е центар на општината Постојна. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.[1]

Постојна
Postojna
Поглед на Постојна
Грб на Постојна
Постојна is located in Slovenia
Постојна
Постојна
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′33.1″N 14°12′49.2″E / 45.775861° СГШ; 14.213667° ИГД / 45.775861; 14.213667
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПостојна
Површина
 • Вкупна33,29 км2 (12,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000556399999556,4 м
Население (2020)
 • Вкупно9.605
 • Густина290/км2 (750/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6230
Повик. бр.05
Рег. таб.PO

Историја уреди

Познато е дека областа била населена уште од палеолитската ера поради откривањето на пештерска населба во близина на градот Постојна наречена карпесто засолниште Бетал (словенечки: Betalov spodmol). Градот лежи на реката Пивка. Во пишаните извори населбата првпат се споменува во 13 век, а во 1432 година станала околија. За град е прогласен во 1909 година.

Од доцниот среден век, тој бил дел од Војводството Крањска, а со тоа и дел од Хабсбуршката Монархија. Помеѓу 1918 и 1943 година беше под италијанска власт, (номинално до 1947 година) и беше дел од провинцијата Трст, под италијанското име Постумија.[2]

Цркви уреди

Парохиската црква во градот е посветена на Свети Стефан и припаѓа на Коперската епархија. Во градското подрачје на Постојна, на оваа парохија припаѓаат и црквата посветена на пророкот Даниел во селото Залог и параклисот посветен на Свети Лазар на градските гробишта.[3]

Знаменитости уреди

Една од главните туристички атракции на Словенија, Постојнска Јама, се наоѓа во близина на градот.

Клима уреди

Климатски податоци за Postojna
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 2
(36)
4
(40)
8
(47)
13
(55)
18
(64)
22
(71)
24
(76)
24
(75)
20
(68)
14
(57)
7
(45)
4
(39)
13
(56)
Прос. ниска °C (°F) −5
(23)
−4
(25)
−1
(30)
3
(37)
7
(44)
10
(50)
11
(52)
11
(52)
8
(47)
4
(40)
1
(34)
−2
(28)
4
(39)
Прос. врнежи мм (ин) 107
(4.2)
86
(3.4)
140
(5.5)
135
(5.3)
196
(7.7)
155
(6.1)
130
(5)
155
(6.1)
188
(7.4)
208
(8.2)
208
(8.2)
130
(5)
1.831
(72,1)
Извор: Weatherbase[4]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Postojna municipal site (словенечки)
  2. „Image: 487px-Venezia_Giulia.jpg, (487 × 599 px)“. upload.wikimedia.org. Посетено на September 2, 2015.
  3. Koper, Škofija. „Škofija Koper“. Škofija Koper (словенечки). Посетено на 2021-11-30.
  4. „Weatherbase: Historical Weather for Postojna, Slovenia“. Weatherbase. 2011. Retrieved on November 24, 2011.