Приморско-нотрањски статистички регион

Приморско-нотрањски статистички регион (Словенечки: Primorsko-notranjska regija) е еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско седиште на овој статистички регион е градот Постојна.

Приморско-нотрањски статистички регион
Primorsko-notranjska statistična regija
Статистички регион
Најголем градПостојна
Површина
 • Вкупна1.456 км2 (562 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно52.287[1]

Според податоците од 2011 година во овој регион живееле 52.287 жители.

Список на општини уреди

Во Приморско-нотрањскиот статистички регион има 6 општини:

Наводи уреди