Последниот кинески цар

Последниот кинески цар е биографски филм од 1987, заснован на животот на Пуји, последниот цар на Кина. Филмот е самостојно продуциран од Џереми Томас, режиран од Бернардо Бертолучи и издаден во 1987 од „Columbia Pictures“.[3]

„Последниот кинески цар“
Последниот кинески цар - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерБернардо Бертолучи
ПродуцентЏереми Томас
СценаристМарк Пипло
Бернардо Бертолучи
Главни улогиЏон Лони
Џоен Чен
Питер Отоли
Рученг Јинг
Виктор Вонг
Денис Дан
Раичи Сакамото
Меги Хан
Рик Јанг
Вивиен Ву
МузикаРаичи Сакамото
Дејвид Бирни
Конг Су
КинематографијаВиторијо Стораро
МонтажаГабриела Кристијани
Студио„Hemdale Film Corporation“
„Recorded Picture Company“
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера23 октомври 1987 - Италија
18 ноември 1987 - Лос Анџелес
18 декември 1987 - САД
Времетраење160 минути
ДржаваКинаКина
 Обединето Кралство
ИталијаИталија
ЈазикАнглиски
Мандарински
Буџет$23,8 милиони[1]
Бруто заработка$43.984.230[2]

НаводиУреди

  1. Љубов и Почит, Холивудски стил, априлска колумна од 1988 на Ричард Корлис во магазинот „Time“
  2. Последниот кинески цар „Box Office Mojo“
  3. „Variety Film Reviews“ преглед на филмот: 7 октомври 1987.

Надворешни врскиУреди

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}