Полеи — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бернбург.

Полеи
Градски дел во Бернбург
Полеи (Германија) во рамките на Германија
Полеи (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Бернбург
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 80 м
Население 656  (31 декември 2006)
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 03471
Местоположбата на Полеи во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Полеи во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Полеи во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°46′0″N 11°49′0″E / 51.76667° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.76667; 11.81667Координати: 51°46′0″N 11°49′0″E / 51.76667° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.76667; 11.81667