Покрент (германски: Pokrent) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Покрент
Покрент is located in Германија
Покрент
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Лицов-Либсторф
Градоначалник Уве Клајнфелд
Основни податоци
Површина 15,64 км2
Надм. височина 55 м
Население 676 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19205
Повик. бр. 038874
Портал www.amt-luetzow.de
Местоположба на Покрент во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°38′N 11°09′E / 53.633° N; 11.150° E / 53.633; 11.150Координати: 53°38′N 11°09′E / 53.633° N; 11.150° E / 53.633; 11.150

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)