Армавир (покраина)

Армавир (ерм. -Արմավիր) е покраина во Ерменија со седиште во истоимениот град Армавир. Се наоѓа во југозападниот дел на земјата и е сместена во долината Арарат помеѓу планините Арарат и Арагац и дели 70 км граница со Турција на југот и западот. Во покраината е сместен „Светиот Град“ Ечмиаѕин кој е центар на Ерменската Апостолска Црква и седиште на Сеерменската католичка црква. Историскиот град Сардарапад исто така се наоѓа во оваа покраина.

Армавир
Արմավիր
Местоположба
Map of Армавир in Armenia
Информации
Главен град Армавир
Губернатор Ашот Гахраманјан
Површина
Вкупна
 - Вода (%) 
Ранг 10та
1,242 km²
Незначително
Население
 - Вкупно (2002)
 - Густина
Ранг 3та
255,861
206.2/km²
Кодови
 - Поштенски код
 - ISO 3166-2
 - FIPS 10-4

0901-1149
AM.AV
AM03
Портал armavir.gov.am

Тука се родени ерменско-американскиот композитор Едвард Манукјан и ерменскиот поп-пејач Арам Асатрјан.

Армавир се граничи со следниве области:

На североисток се граничи и со мал дел на Ереван.

Надворешни врски уреди

Поврзано уреди