Пожар во Богородичната црква (Париз)

На 15 април 2019 година околу 18:50 ч. (CET) избувнал пожар на покривот на Богородичната црква во Париз, Франција, предизвикувајќи огромна штета.

Пожар во Богородичната црква (Париз)
Incendie Notre Dame de Paris.jpg
Црквата во пожар
Датум15 април 2019 (2019-04-15)
Времеоколу 18:50 CEST
ОдржувалиштеБогородична црква
МестоПариз, Франција
Координати48°51′11″ N; 2°20′59″ E / 48.8530° СГШ; 2.3498° ИГД / 48.8530; 2.3498Координати: 48°51′11″ N; 2°20′59″ E / 48.8530° СГШ; 2.3498° ИГД / 48.8530; 2.3498
Причинителнепознато
Починатинепознато

ПозадинаУреди

Причината за пожарот е сè уште непозната. Се претпоставува дека има поврзаност со реновирањето на објектот, откако во 2018 година имало ургентен апел за реставрација и одржување на објектот.[1] Бронзените статуи биле отстранети од внатрешноста на црквата во подготовките за реновирањето.[2]

ИнцидентотУреди

Видео снимка од пожарот

Пожарот се претпоставува дека избувнал околу 18:50 во време кога црквата е отворена за туристите. Околу 18:15 и 19:00 истиот ден била закажана миса. Четиристотини пожарникари биле мобилизирани за да се борат со огнената стихија. Тие изјавиле дека не се употребуваат канадери затоа што може да се оштети целосната структура на црквата.

РеакцииУреди

Градоначалниката на Париз, Ане Идалго порача на жителите да ја избегнуваат областа која е означена од страна на пожарникарските служби.

Меѓународни реакцииУреди

Светските водачи и влади, вклучувајќи го и Ватикан, Ангела Меркел, Тереза Меј, Доналд Трамп и Ерна Солберг изразија жалење за настанатата штета и за потенцијалната загуба на вековното обележје.

НаводиУреди

  1. „Notre-Dame: Cracks in the cathedral“. BBC News. 5 March 2018. Посетено на 15 April 2019.
  2. „Notre-Dame Cathedral spire in Paris collapses, engulfed in flames“. CBC News. Thomson Reuters. 15 April 2019. Посетено на 15 April 2019.

Надворешни врскиУреди