Загрепска катедрала

Загрепска катедрала (хрватски : Zagrebačka katedrala) — соборна црква која се наоѓа во Загреб, Хрватска и е во склопот на Римокатоличката црква. Изградбата започнала во 1093 година, а во 1217 година била завршена со елементи на готиката. Катедралата е впишана на хрватската куна од 1993 година.[1]

Загрепска катедрала
Zagrebačka katedrala
Zagreb Cathedral.jpg
Основни податоци
МестоЗагреб, Хрватска
КоординатиКоординати: 45°48′52″N 15°58′47″E / 45.81444° СГШ; 15.97972° ИГД / 45.81444; 15.97972

НаводиУреди

  1. Croatian National Bank. Features of Kuna Banknotes Архивирано 6 мај 2009 г.: 1000 kuna Архивирано 11 мај 2009 г.. – Посетено на 30 March 2009.