Пиемонтски јазик

романски јазик

Пиемонтски јазик (piemontèis или lenga piemontèisa) ― јазик што го зборуваат околу 2.000.000 луѓе главно во Пиемонт, регион во северозападна Италија. Иако повеќето лингвисти го сметаат за посебен јазик, во Италија често погрешно се смета за италијански дијалект.[1] Лингвистички е вклучен во групата галоиталски јазици во Северна Италија (со ломбардски, емилиски, лигурски и ромањолски), што би го направило дел од пошироката западнороманска група јазици, која исто така ги вклучува францускиот, окситанскиот и каталонскиот. Се зборува во јадрото на Пиемонт, во северозападна Лигурија (близу Савона) и во Ломбардија (некои општини во најзападниот дел на Ломелина во близина на Павија).

Пиемонтски
piemontèis
Застапен воИталија
ПодрачјеПиемонт
Лигурија
Ломбардија
Аостинска Долина
Говорници2.000.000 (2012)  
Јазично семејство
Статус
Службен во Италија
Јазични кодови
ISO 639-3pms
Распространетост на пиемонтскиот јазик во Европа:
  Области каде што се зборува пиемонтски јазик
  Области каде што се зборува пиемонтски јазик, заедно со другите јазици (окситански, арпитански, алемански, лигурски и ломбардски)

Наводи уреди

  1. „Per la Consulta il piemontese non è una lingua- LASTAMPA.it“. web.archive.org. 2012-03-01. Архивирано од изворникот на 2012-03-01. Посетено на 2023-08-19.