Пивара Лашко (словенечки: Pivovarna Laško) ― најголемата пиварница во Словенија. Се наоѓа во Лашко и го носи името на градот.

Линија за полнење пиво
Камион на Лашко во близина на влезот на градот.

Пиварата била основана во 1825 година од Франц Гејер, пекар на ѓумбир и производител на медовина. По завршувањето на Втората светска војна во 1945 година, Лашко пиварата била петта по големина во Југославија, а до 1991 година била најголема меѓу 28 југословенски пиварници. Изгубила голем дел од југословенскиот пазар во 1991 година, откако Словенија прогласила независност и последователната Десетдневна војна, иако продажбата се вратила во текот на 1990-тите.

Во 2016 година, Лашко и Унион биле формално споени во Пивоварна Лашко Унион д.д. под сопственикот Хајнекен.[1]

Историја на пиварницата во Лашко

уреди

Во 1825 година, лекарот и предавач Франц Гејер основал занаетчиска пиварница во поранешната болница Валвасор (прва местоположба - денешен Хотел Савиња), каде што првиот производител на пиво во Лашка веројатно варел камено пиво (Штајнбир), кое инаку било познато во Корушка тринаесет години. Сепак, не е познато дали тој не знаел да направи и технолошки потешкото за правење баварско пиво.

Во 1838 година, пиварницата ја купил Хајнрих Август Улих, кој му дал вистински углед на пивото Лашка. Како сопственик на бањата во Римске Топлице, тој сигурно го послужил своето пиво и на странски гости и поради потеклото од Трст, го носел до Трст, трговско средиште со познавачи на добра храна и пијалоци. Тој исто така се покажал како претприемнички продавач на големо, бидејќи неговото пиво било пиено дури и во Александрија и Калкута.[2]

Следниот сопственик, Антон Лариш, изградил во 1867 година во подножјето на Свети Кристофа и Шмихел (втора местоположба - поранешна Волна) нова пиварница, која во тоа време била најголема во Долна Штаерска. Тој бил познат по тоа што лично го контролирал квалитетот на пивото, па дури и го подобрувал, а го зголемил и капацитетот на пиварницата.[3]

Во 1889 година, пиварницата ја купил Симон Кукец, пивар од Жал, силен словенечки националист. Бидејќи бил добар организатор, финансиер, стопанственик, а згора на тоа особено бил љубител на иновациите, се смета за најважна личност во историјата на пиварницата Лашка. Воспоставил нов вид пиво и прв пивски бренд - термално пиво, кое и денес живее во својот дериватен облик. Преку многу опити, тој открил дека термалната вода го подобрува вкусот на пивото. Како добар претприемач, тој бил свесен за потребата да се привлечат клиенти со необични иновации. Затоа, почнал да вари термално пиво како светло и темно, а и во двата случаи било појако од обичното пиво.[4]

Брендови

уреди
 
Лашко пиво во кригла.
Лашко[5]
 • Zlatorog
 • Eliksir
 • Dark
 • Light
 • Jubilejnik
 • Club
 • Trim
 • Malt
 • Radler
Бандидос[6]
 • Cuba Libre
 • Ice
 • Tequila
 • Sun
iC Cider[7]
Oda[8]

Групацијата Лашко поседува и неколку најпознати стопански друштва за пијалоци во земјата, вклучувајќи:

 • Пиварница Унион - втора по големина пиварница во земјата со седиште во главниот град Љубљана. Приготвувањето на пивото „Унион“ одлучи да се замени од Љубљана во Лашко.[9]
 • Раденска - најголемиот производител на вода во земјава, кој ја произведува светски познатата минерална вода „Раденска“. Седиштето на друштвото е во градот Раденци
 • Витал Местиње - производител на безалкохолни пијалоци. Седиштето на друштвото е во градот Подплат.

Групацијата има и некои други подружници, но поседува помалку од 50% од компаниите: Меркатор, Дело, Словита, Јадранска пивовара, РА&ЛА и Фирма Дел.

Пиварата учествува на годишниот летен фестивал Пиво-Цветје во Лашко, еден од најпознатите настани за туристите во земјата.

Наводи

уреди
 1. "Laško and Union formally merged" Архивирано на 29 март 2020 г., посетено на 15 октомври 2022.
 2. Šetina, Gorazd. Laško. Laško.
 3. Roš, Franjo (1938). prof. dr. Fran mišič (уред.). Gostilničarska pivovarna v Laškem. Марибор: Jugoslovanski biseri.
 4. Majcen, Ciril (1938). Gostinstvo, temelj tujskega prometa. Марибор: Jugoslovanski biseri.
 5. „Pivovarna Laško“. www.lasko.eu.
 6. „Bandidos“. Архивирано од изворникот на 2012-03-27. Посетено на 2022-10-15.
 7. „iC Cider“. Архивирано од изворникот на 2019-07-19. Посетено на 2022-10-15.
 8. www.neostudio.si, Design: Atelje Balant, www.a-balant.com / Interaction: Neostudio. „Oda“. www.oda.si.
 9. „Varjenje "Uniona" se seli v Laško“. RTVSLO.si (словенечки). Посетено на 2021-11-06.

Надворешни врски

уреди