Великаја (руски: Великая) — река во западна Русија, во Псковската област.

Великаја
Местоположба
Физички особености
УстиеПејпус
Должина430 км
Особености на сливот

Тече низ градот Псков и се влева во Чудското Езеро, кое се излива во реката Нарва. Долга е е 430 км.

57°51′30.43″N 28°9′10.11″E / 57.8584528° СГШ; 28.1528083° ИГД / 57.8584528; 28.1528083