Петар Ширилов

македонски раскажувач, романописец и книжевен критичар

Петар Ширилов (18 мај 1934 во Горничево5 септември 1988 во Скопје) — македонски раскажувач, романописец и книжевен критичар.[1]

Петар Ширилов
Роден/а18 мај 1934
Горничево, Леринско,  Грција
Починат/а5 септември 1988(1988-09-05) (возр. 54)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Занимањераскажувач, романописец и критичар
НационалностМакедонец

Животопис

уреди

Завршил средно земјоделско училиште во Струмица, а студирал на Филозофскиот факултет во Скопје.

Работел во културната рубрика Радио Скопје, а потоа бил уредник во весникот „Трудбеник“. Бил член на редакцијата на „Современост“.

Член е на Друштвото на писатели на Македонија од 1964 година.

„И покрај тоа што критиката не му беше особено наклонета, Ширилов остави незаборавни страници во македонската литература“ - забележал Георги Сталев во книгата Последниве сто години македонска книжевност.

Книжевно творештво

уреди

Дел од делата на Ширилов се следниве:[2]

 • За детството и светулките (раскази, 1961)
 • Заветрина спроти виулицата (роман, 1962)
 • Плачат оние планини за мене (роман, 1965)
 • Светогорци (роман, 1966)
 • Бунт во каменот (раскази, 1966)
 • Од болот до метафората (есеи, 1971)
 • Црноборје (роман, 1972)
 • Историја и револуција (огледи и студии, 1973)
 • Мислата и делото на Димитар Митрев (монографија, 1974)
 • Земја во дулбија (роман, 1976)
 • Света шума (роман, 1978)
 • Геометри (раскази, 1988)

Наводи

уреди
 1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Шкариќ“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1653. Text "series " ignored (help)
 2. „Биографија на саjтот на Друштвото на писателите на Македонија“. Архивирано од изворникот на 2010-03-06. Посетено на 2009-08-07.