Пепелишта (грчки: Νάματα, Намата; до 1928 г. Πιπιλιστά, Пипилиста[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 104 жители (2011).

Пепелишта
Νάματα
Пепелишта is located in Грција
Пепелишта
Пепелишта
Местоположба во областа
Пепелишта во рамките на Горуша (општина)
Пепелишта
Местоположба на Пепелишта во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°25′N 21°31′E / 40.417° СГШ; 21.517° ИГД / 40.417; 21.517
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаСињак
Надм. вис.&100000000000011400000001.140 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно104
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Pipilista -- Namata“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-17.

Надворешни врски уреди