Патување во центарот на Земјата

Патување во центарот на Земјата (француски: Voyage au centre de la Terre) — класичен научнофантастичен роман од Жил Верн[1].

Патување во центарот на Земјата
АвторЖил Верн
Изворен насловVoyage au centre de la Terre
ИлустраторЕдуар Риу
Изработувач на
корицата
Едуар Риу
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
СеријалНеобични патувања #3
ЖанрНаучна фантастика, авантуристички роман
ИздавачПјер-Жил Етцел
Издадена
25 ноември1864
Published in English
1871
ПретходнаДоживувањата на капетанот Хатерас 
СледнаОд Земјата на Месечината 
Рунскиот криптограм
Се спуштавме еден вид завртка за ротирање. Гравура од Едуар Риу за оригиналното издание од 1864 година
Овие животни се напаѓаат едни со други со бес...“ Гравура од Едуар Риу за оригиналното издание од 1864 година.
Професор Ото Лиденброк. Илустрација од Едуар Риу.
30 „Се замислив себеси како патувам низ дијамант“ од Едуар Риу, 1864 година.

Прво бил објавен на француски јазик во 1864 година, потоа повторно издаден во 1867 година во ревидирано и проширено издание.

Професорот Ото Лиденброк е централната фигура на приказната, ексцентричен германски научник кој верува дека има вулкански цевки кои стигнувале до самиот центар на земјата. Тој, неговиот внук Аксел, нивниот исландски водич Ханс рапел влегуваат во познатиот неактивен вулкан на Исланд Snæfellsjökull, потоа се соочуваат со многу опасности, вклучувајќи ги и пештерските земјотреси, потполарните торнада, подземен океан и живи праисториски суштества од епохите мезозоик и кенозоик. (Ревидираното издание од 1867 година донело и дополнителен праисториски материјал во поглавјата 37–39.) На крајот, тројцата истражувачи се исфрлени на површината од активниот вулкан, Стромболи, во јужна Италија.[2].

Овој роман на Жил Верн, се надоврзува на некои од романите кои подоцна ќе бидат инспирација за многу филмски, телевизиски, радио и театарски интерпретации.

Покрај тоа, тој исто така спаѓа во романите во кои покрај литературните вредности и исклучителната стилска совршеност во жанрот на научната фантастика, преовладува и одредената ситуација во која авторот покрај литературата, ќе остане и запаметен и со своите предвидувачки наслутувања како и познавањето на одредени содржини кои се далеку пред неговото време.

Во овој роман, Верн покажал и исклучително познавање на геологијата, минералогијата, праисторијата и ја најавува актуелната тема за исчезнатиот подземен живот како што подоцна е оној за таинствената планина Кајлас и внатрешниот живот во нејзината подземна утроба.

Палеонтологијата на романот во голема мера се потпирала на описите на праисторијата во популарното-научно дело на Луј Фигје од 1863 година La Terre avant le déluge („Земјата пред потопот“); Верн лично го познавал Фигје како колега член на Парискиот круг на научниот печат[3].

Адаптации уреди

Филм уреди

Телевизија уреди

 • Анимирана телевизиска серија, Патување до центарот на Земјата , за првпат емитувана во 1967 година на ABC, во која глуми гласовите на Тед Најт, Пат Харингтон, јуниор и Џaнeејн Веб; лабаво базиран на романот на Верн и поблиску до филмот од 1959 година.
 • Првиот дел од втората серија Околу светот со Вили магла насловен [[[Вили магла 2]] 'од шпанското студио BRB Internacional беше насловен како "Патување до Центар на Земјата “.
 • Ограничена анимација специјална телевизија во серијата Познати класични приказни беше емитувана од CBS во 1977 година.
 • Во 1993 година, NBC емитуваше специјално за ТВ филмска верзија] со глумечка екипа, вклучувајќи Џон Невил , Ф. Мареј Абрахам и Ким Мијори. Филмот ги користеше насловот и општата претпоставка за романот на Верн, но неговите јунаци го спроведоа патувањето во машина за продирање во земјата позајмена од Бароуз.
 • Епизодата Животинска коска] 1996 година "Hot Diggety Dawg" го следеше романот и прикажа неколку главни сцени кои го идентификуваа централниот лик како професор Лиденброк.
 • 37 -та епизода на Тројките , наречена Патување до центарот на Земјата , се повикува на овој роман.
 • Во 1999 година Hallmark Entertainment минисерии. Оваа верзија масовно отстапува од оригиналот на Верн.
 • Анимираната телевизиска серија од 2001 година Крајната книга за магии се однесува на романот, бидејќи главните протагонисти се испраќаат на авантури низ центарот на земјата со насловниот објект. Првично беше планирано да се именува по книгата воопшто, но беше променето.
 • Патување до Центарот на Земјата беше американско-канадски ТВ филм од 2008 година.
 • Во епизодата „Патување до центарот на Земјата“ од 2012 година, од „Малото кралство на Бен и Холи’ ’, се повикува на романот. Во него, непослушните близначки Дејзи и Попи магично ја испраќаат г -ѓа Фотерингил до центарот на земјата, и останува на Грандапага Тист да ги води Бен, Холи и нивното семејство таму во спасувачка мисија.

Радио уреди

 • Радио-серија од седум дела беше емитувана на BBC Home Service во 1962. Таа беше продуцирана од Клер Човил, а глумеа Тревор Мартин и Најџел Ентони.
 • Радио серија од осум дела беше произведена за Радио Би-Би-Си 4 во 1963 година. Главните улоги ги толкуваа Бернард Хорсфал и Џефери Бенкс.
 • Адаптација за радио драма беше емитувана од Националното јавно радио во 2000 година за серијата Радио приказни .
 • 90-минутна радиоадаптација од Стивен Вокер во режија на Овен Окалан за првпат беше емитувана на Радио БиБиСи 4 на 28 декември 1995 година и реемитување на Радио БиБиСи 4 Екстра на 20 ноември 2011 година, на 11 и 12 ноември 2012 година и на 20 и 21 декември 2014 година. Никола Ле Превост глуми како професор Ото Лиденброк, Натаниел Паркер како Аксел и Оливер Сентон како Ханс. Кристен Милвуд ја игра Розмари МекНаб, нов лик наменет да ја зачини старата приказна: таа финансира и ја придружува експедицијата, уживајќи во љубовните врски и со Ханс и со Лиденброк на пат.
 • Многу попочитувачки за оригиналот на Верн е дводелната Радио БиБиСи 4 адаптација на „Патување до центарот на Земјата“ емитувана на 19 и 26 март 2017 година. Одликувајќи се со Стивен Кричлоу како професор Лиденброк, МекКормак како Аксел и Гудмундур Инги Торвалдсон како Ханс, режиран и продуциран од Трејси Нил и адаптирани од Моја О'Ши.

Тематски парк (тематски области) и возења уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. Verne-centre.pdf/Jules Verne Voyage au centre de la terre
 2. „VOYAGE AU CENTRE DE LA TERRE (1864) ​“. Архивирано од изворникот на 2021-04-28. Посетено на 2021-09-09. zero width space character во |title= во положба 37 (help)
 3. Voyage au centre de la Terre ​

Надворешни врски уреди