Параклис „Св. Теодор Тирон“ - Калишта

Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Kališki Manastir 09 15 Теодор Тирон.JPG

Поглед кон олтарниот дел на параклисот

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба
Координати 41°08′39.8″N 20°38′59.5″E / 41.144389° N; 20.649861° E / 41.144389; 20.649861Координати: 41°08′39.8″N 20°38′59.5″E / 41.144389° N; 20.649861° E / 41.144389; 20.649861
Населено место Калишта
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Теодор Тирон
Завршено 2002
Живопис 2002
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Теодор Тирон — манастирски параклис кој се наоѓа во Калишкиот манастир во струшкото село Калишта.[1] Се наоѓа во новиот конак кој е изграден и живописан во 2002 година. овој конак монасите од братството го користат за совршување на своите молитвени правила во зимскиот период. Овој параклис, односно целиот конак е надвиен од вековните гранки на стариот чинар, кој го зазема централното место во манастирот. Стар е околу 700 години и се верува дека неговиот постанок е паралелен со населувањето на првите монаси во овој комплекс.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Патрија. стр. 144.