Рождество на Пресвета Богородицапештерна црква која се наоѓа во Калишкиот манастир во струшкото село Калишта. Потекнува од XIV век. Оваа црква е основата на самиот манастирски комплекс. Црквата се наоѓа во карпа и во неа се наоѓаат три монашки ќелии - две на првиот кат и една на вториот кат. Во близина на црквата има две исцелителни води посветени на Свети Петар и на Свети Ананија.[1]

Рождество на Пресвета Богородица

Дел од внатрешноста

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба

Карта

Координати 41°08′41.3″N 20°39′01.4″E / 41.144806° СГШ; 20.650389° ИГД / 41.144806; 20.650389Координати: 41°08′41.3″N 20°39′01.4″E / 41.144806° СГШ; 20.650389° ИГД / 41.144806; 20.650389
Место Калишта
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба XIV век
Архитектонски опис

Наводи уреди

  1. „Празник на иконата на Пресвета Богородица во Калишта“. Премин. Посетено на 2010-10-17.

Галерија уреди