Павол Демитра (роден на 29 ноември 1974 - 7 септември 2011) бил словачки хокеар.

Павол Демитра
Роден ноември 29, 1974(1974-11-29)
Чехословачка
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 36)
Јарослављ, Русија
Позиција центар
Шут лево
Играл за ХК Дукла Тренчин (Cze-1/SlEx)
Ottawa Senators
St. Louis Blues
Los Angeles Kings
Minnesota Wild
Vancouver Canucks
Локомотив Јарослављ (KHL)
Репрезентација  Словачка
НХЛ-селекција 227, 1993
Ottawa Senators
Играчка кариера 1992–2011

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано

уреди