Ото Лудвиг.

Ото Лудвиг (германски: Otto Ludwig, 11 февруари 1813 - 25 февруари 1865 ) бил германски писател. Теоретичар на драми, кој постигнал помалку успех со неговите комедии („Наследни шумар“, 1850, „Макадејци“, 1851) а повеќе со „Хешерешај“ (1855), а особено со реалистичната психолошка новела „Меѓу небо во земја“ (1856). [1]

НаводиУреди

  1. "Otto Ludwig". NNDB. Посетено на 21. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

ЛитератураУреди


Надворешни врскиУреди