Оржаново

село во Голо Брдо, Албанија

Оржаново (албански: Orzhanovë или Orzhanova) — село во општината Булчица на Дебарската област, источна Албанија.

Оржаново
Serpetovë
село
Оржаново is located in Албанија
Оржаново
Оржаново
Координати: 41°25′9″N 20°26′45″E / 41.41917° СГШ; 20.44583° ИГД / 41.41917; 20.44583Координати: 41°25′9″N 20°26′45″E / 41.41917° СГШ; 20.44583° ИГД / 41.41917; 20.44583
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаБулчица
Општ. един.Острени
Надм. вис.&10000000000000996000000996 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BZ

ГеографијаУреди

Селото се наоѓа во македонската област Голо Брдо. Се наоѓа југозападно од Големо Острени. ОД јужната страна на селото минува минува реката Крушовица коај тече во североисточен правец, па нагло скршнува на север кон Острени.

ИсторијаУреди

Сè до 2015 г. селото било во состав на Општина Острени.

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди