Орашје (Босна и Херцеговина)

Орашје (босански, српски, хрватски: Orašje) — град и општина во северниот дел на Босна и Херцеговина, кој се наоѓа на реката Сава на границата со Хрватска. Орашје е центар на Посавскиот Кантон на Федерацијата на Босна и Херцеговина. Се наоѓа покрај реката Сава, наспроти Жупања во Хрватска.[1]

Орашје
Град и општина
Грб на Орашје
Држава Босна и Херцеговина
Ентитет Федерација Босна и Херцеговина
Управа
 • ГрадоначалникСтанко Винцетиќ (ХДЗ БиХ)
Површина
 • Град и општина121,8 км2 (47,0 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008000000080 м
Население (попис 2013)
 • Град и општина3.796
 • Густина177/км2 (460/ми2)
 • Градскo21.284
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски број76270
Повик. бр.(+387) 31
Мреж. местоorasje.ba

Наводи уреди

Надворешни врски уреди