Општина Велешта

поранешна општина во Македонија
За истоименото село, видете Велешта.
Општина Велешта
денес дел од Општина Струга
Викиекспедиција во Дримкол 188.jpg

Поглед кон селото Велешта

Местоположба на поранешната општина Велешта.
Општи податоци
Седиште Велешта
Регион Југозападен Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски и албански
Демографија
Население 8.156[1] жит.
Населени места
Народности Албанци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Велештапоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Струга. Седиште на општината било селото Велешта[2].

Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување.

Населени местаУреди

Во Општина Велешта спаѓале следниве села: Велешта, Горно Татеши, Добовјани и Долно Татеши

ДемографијаУреди

Според потписот од 2002 година општината имала 8.156 жители.

НаводиУреди

  1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 2 октомври 2018.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

ПоврзаноУреди

41°14′26″N 20°38′38″E / 41.24056° N; 20.64389° E / 41.24056; 20.64389Координати: 41°14′26″N 20°38′38″E / 41.24056° N; 20.64389° E / 41.24056; 20.64389